Miasto Görlitz

 

Po zjednoczeniu Niemiec poprzez zmiany w przemyśle wydobycia węgla i produkcji energii wielu ludzi straciło pracę. Region zaczął się wyludniać, ponieważ nie było możliwości stworzenia nowych miejsc pracy. Görlitz stanęło przed wyzwaniem by zmienić ten stan rzeczy i skupić się na nowych celach, żeby zatrzymać młodym ludzi i ich wiedzę oraz umiejętności w tym regionie. W ten sposób rozwinęła się produkcja turbin w fabryce Siemens i wagonów kolejowych Bombardier – najwięksi pracodawcy w Görlitz. Powstały też różne mniejsze przedsiębiorstwa. Szkoła wyższa Zittau/Görlitz kształci około 3500 studentów na kierunkach: elektrotechnika/ informatyka, zarządzanie i kulturoznawstwo, budowa maszyn, nauki społeczne, matematyka/ nauki przyrodnicze, ekonomia, z możliwością ukończenia studiów o tytule: inżynier, bachelor, master oraz dyplomowany.

 

Geneza starego miasta i dzielnice go otaczające w pełni odrestaurowane swoją atrakcyjnością przyciągają studia filmowe z kraju i zagranicy. Powstało wiele filmów, które atmosferę miasta rozreklamowały na cały świat. Ze średniowiecznymi podwórzami i wyremontowaną dzielnicą starego miasta Görlitz stara się o tytuł Dziedzictwa Kulturowego.

 

Dzięki dużej ofercie prywatnych kwater noclegowych, sieci hoteli jak i restauracji z roku na rok miasto przyciąga co raz więcej turystów. Kilka kin, teatr, wiele muzeów jak i szeroki wachlarz ofert kształcenia zapewniają różnorodność w dziedzinie kultury oraz w spędzaniu wolnego czasu. Powstające Centrum Młodzieżowe ma zapewnić swoim programem wsparcie w pracy z młodzieżą. Coroczny Festiwal Teatrów Ulicznych przyciąga widzów z sąsiadującej Polski i Czech i jest stałym elementem kulturalnym w Górnych Łużycach. Wiele stowarzyszeń oferuje spędzanie czasu na różne sposoby również ponad granicami.

Dwa szpitale, gęsta sieć aptek i wielu lekarzy zapewniają pewną opiekę medyczną.

Bardzo dobra struktura połączeń kolejowych oraz autostrada A4 zapeniają sprawne połączenia z odległymi miastami jak: Drezdno około 100 km, Berlin 215 km, Wrocław 170 km, Praga 160 km.

www.kreis-goerlitz.de 

Landratsamt Görlitz

Bahnhofstr. 24

02826 Görlitz

Tel. 03581-663 0

www.goerlitz.de 

Stadtverwaltung Görlitz

Untermarkt 8

02826 Görlitz

Tel. 03581-67 0

SeniorKompetenzTeam

http://www.senioren-goerlitz.jimdo.com

email: kompetenzteam_gr@gmx.de

akfgoerlitz@t-online.de , Aktionskreis für Görlitz e.V., Klosterplatz 10, 02826 Görlitz, Tel. 03581-417736;

www.guesa.net , GÜSA e. V., Grenzüberschreitende Vernetzung sozialer Arbeit in der Euroregion Neiße, Brückenstr. 1, 02826 Görlitz, Tel. 03581-461 261;