Szeroka oferta

 

Görlitz, jak i wiele miast we wschodnich Niemczech po zjednoczeniu walczyły z emigracją zarobkową. Po tym, jak zniesiono granice, Görlitz, jak i inne sąsiednie miasta stały się bramą na wschód Europy co stworzyło szanse by stać się ważnym ośrodkiem handlu międzynarodowego. Przez wieki rozwijające się miasto z średniowiecznym centrum i prawie w całości odrestaurowaną dzielnicą okresu młodej Europy jest atrakcją przyciągającą turystów i przemysł filmowy. Muzea swoimi wystawami ożywiają przeszłość. Szkoły, teatr, uniwersytet i bogata oferta hotelarsko - gastronomiczna tworzą przestrzeń życiową dla młodszych i starszych. Okolica przedgórza, zalanych kopalni odkrywkowych ze swoim zachwycającym krajobrazem jezior jak i zabytków u stóp Karkonoszy zachęca do zwiedzania. Granicą pomiędzy Görlitz i Zgorzelcem jest tylko rzeka Nysa, poza tym nic nie stoi na przeszkodzie by odwiedzać obie części miasta. Na podstawie współpracy z miastem Bochum, które wiele zrobiło dla rodzin przy wykorzystaniu ich doświadczenia w tym sektorze, poczyniono kroki, ażeby zbudować społeczność świadomą.

 

Podlegająca Radzie Miejskiej Europastadt GörlitzZgorzelec GmbH zaangażowane jest w gospodarkę, promocję i turystykę miasta. Rozwinięto koncept by mieszkańcy miasta brali udział w jego rozwoju, przepływie najważniejszych informacji o projektach, decyzjach i ich wpływu na poprawę życia.

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe oferują przybyszom pakiet powitalny, który zawiera szeroki wachlarz różnych rabatów. I tak przez pierwsze trzy miesiące nowo zamieszkały obywatel miasta nie musi płacić czynszu, jeden miesiąc nie płacić za prąd i ze swoją rodziną może jeździć komunikacją miejską trzy miesiące za darmo. Regionalny bank oferuje prowadzenie konta i ubezpieczenie gospodarstwa domowego na rok również za darmo.

www.kreis-goerlitz.de 

Landratsamt Görlitz

Bahnhofstr. 24

02826 Görlitz

Tel. 03581-663 0

www.goerlitz.de 

Stadtverwaltung Görlitz

Untermarkt 8

02826 Görlitz

Tel. 03581-67 0

SeniorKompetenzTeam

http://www.senioren-goerlitz.jimdo.com

email: kompetenzteam_gr@gmx.de

akfgoerlitz@t-online.de , Aktionskreis für Görlitz e.V., Klosterplatz 10, 02826 Görlitz, Tel. 03581-417736;

www.guesa.net , GÜSA e. V., Grenzüberschreitende Vernetzung sozialer Arbeit in der Euroregion Neiße, Brückenstr. 1, 02826 Görlitz, Tel. 03581-461 261;