Miasto Görlitz
Po zjednoczeniu Niemiec poprzez zmiany w przemyśle wydobycia węgla i produkcji energii wielu ludzi straciło pracę. Region zaczął się wyludniać, ponieważ nie było możliwości stworzenia nowych miejsc pracy. Görlitz stanęło przed wyzwaniem by zmienić ten stan rzeczy i skupić się na nowych celach, żeby zatrzymać młodym ludzi i ich wiedzę oraz umiejętności w tym regionie. W ten sposób rozwinęła się produkcja turbin w fabryce Siemens i wagonów kolejowych Bombardier – najwięksi pracodawcy w Görlitz. Powstały też różne mniejsze przedsiębiorstwa. Szkoła wyższa Zittau/Görlitz kształci około 3500 studentów na kierunkach: elektrotechnika/ informatyka, zarządzanie i kulturoznawstwo, budowa maszyn, nauki społeczne, matematyka/ nauki przyrodnicze, ekonomia, z możliwością ukończenia studiów o tytule: inżynier, bachelor, master oraz dyplomowany.
Geneza starego miasta i dzielnice go otaczające w pełni odrestaurowane swoją atrakcyjnością przyciągają studia filmowe z kraju i zagranicy. Powstało wiele filmów, które atmosferę miasta rozreklamowały na cały świat. Ze średniowiecznymi podwórzami i wyremontowaną dzielnicą starego miasta Görlitz stara się o tytuł Dziedzictwa Kulturowego.
Dzięki dużej ofercie prywatnych kwater noclegowych, sieci hoteli jak i restauracji z roku na rok miasto przyciąga co raz więcej turystów. Kilka kin, teatr, wiele muzeów jak i szeroki wachlarz ofert kształcenia zapewniają różnorodność w dziedzinie kultury oraz w spędzaniu wolnego czasu. Powstające Centrum Młodzieżowe ma zapewnić swoim programem wsparcie w pracy z młodzieżą. Coroczny Festiwal Teatrów Ulicznych przyciąga widzów z sąsiadującej Polski i Czech i jest stałym elementem kulturalnym w Górnych Łużycach. Wiele stowarzyszeń oferuje spędzanie czasu na różne sposoby również ponad granicami.
Dwa szpitale, gęsta sieć aptek i wielu lekarzy zapewniają pewną opiekę medyczną.
Bardzo dobra struktura połączeń kolejowych oraz autostrada A4 zapeniają sprawne połączenia z odległymi miastami jak: Drezdno około 100 km, Berlin 215 km, Wrocław 170 km, Praga 160 km.