Sąsiadujący Zgorzelec
Pomiedzy miastami Zgorzelec i Görlitz, została podpisana umowa o partnerstwie już w 1980 r. Po raz pierwszy w 1996 roku odbyło się wspólne posiedzenie rady, która teraz zbiera się co najmniej raz w roku. Oba ze sobą sąsiadujące miasta współpracują w ramach Europy 1998 deklarowanej jako jedno miasto w różnych dziedzinach współpracy. Oprόcz polsko-niemieckiego przedszkola, szkoły podstawowej jest również bilingualne gimnajum.
W dziedzinie sportu odbywa się coroczny organizowany wspólnie maraton Europy oraz bieg przez most, który jest nagradzany miedzynarodową Nagrodą Mostu miasta Zgorzelec-Görlitz („Brückenpreis”) . W ramach współpracy kulturalnej organizowany jest Śląski festiwal muzyczny.
Nagrodą Mostu miasta Zgorzelec-Görliz („Brückenpreis”) za swoje zasługi są wyróżniane osoby przyczyniające się do porozumienia krajόw europejskich. Wiele imprez kulturalnych przebiegających w tym samym czasie w tym polsko-niemieckim mieście spajają obie strony. Raz do roku, latem odbywa się Festiwal Grecki na którym wystepują greckie grupy wokalno-taneczne.
Są cztery punkty łączące na granicy państw: autostrada A4 (E40) i wiadukt kolejowy nad rzeką Nysą, jako główny łącznik między Dreznem a Wrocławiem oraz przejście graniczne w centrum miasta jak i odbudowany most staromiejski jako przejście dla pieszych i rowerzystów. Od 1991 roku kursujacy co pół godziny autobus między Zgorzelcem i Görlitz, który jeździ pomiędzy głównym dworcem kolejowym w Görlitzer centrum Zgorzelca aż po centrum handlowe na jego obrzeżach na wschodzie miasta.
Na terenie przemysłowym na północy miasta istnieje miejska elektrociepłownia ZPEC, która od 2008 roku została dopasowana do maksymalnego dozwolenogo według przepisów poziomu wydalania zanieczyszczeń pyłami. W tym samym rejonie firma Kopex-Famago buduje maszyny do przeładunku portowego, górnictwa odkrywkowego i inne elementy maszyn. Jeden z największych importerów owoców w Europie – firma Citronex posiada olbrzymią dojrzewalnię dla bananów i dysponuje ogromną flotą ciężarówek do transportu europejskiego.
Na wschodzie miasta powstały dwa hipermarkety (real i Carrefour), dwa markety budowlane oraz kilka pasaży handlowych.Turystyka paliwowa sprawiła że w mieście jest wiele stacji benzynowych.
Na południu miasta, na około 16 ha areału powstała specjalna strefa ekonomiczna. Przedsiębiorstwa, które tam się osiedlają dostają wsparcie finansowe dla inwestowanego kapitału do 65%. Około 25km na południe Elektrownia Turów wytwarza energię o mocy 1900 megawattów i tym zaspokaja w Polsce zapotrzebowanie w energię w 8-u prozentach. To jest trzecia co do wielkości elektrownia i zatrudnia około 1800 pracowników.
W Zgorzelcu znajduje się Sąd Okręgowy jak i Sąd Rejonowy, w którym są Izby Sądu: cywilnego, karnego, rodzinnego, pracy jak również urząd prowadzący księgi wieczyste.
Miejska biblioteka zaspokaja potrzeby bibliotek w rejonie jak i poza miastem.
Szpital Rejonowy został wybrany przez Ministerstwo Zdrowia jako wielospecjalistyczna, samodzielna placówka opieki zdrowia z 19 nowoczesnymi oddziałami.
W mieście znajduje się 6 przedszkoli, w czym jedno dwujęzyczne, prywatne, prowadzone przez DPFA Akademiegruppe. Pod tym samym dachem mieści się dwujęzyczna szkoła podstawowa „Tęcza” (Regenbogenschule). Poza tą szkołą prywantną są jeszcze trzy szkoły podstawowe i pięć gimnazjów. Gimnazja te są porównywalne do niemieckiej szkoły średniej. Wśród nich są też dwa prywatne – jedno gimnazjum dla dorosłych i jedno Łużyckie - dwujęzyczne. Liceum Ogólnokształcące im. J.Śniadeckiego prowadzi do wykształcenia średniego z maturą. Poza tym są jeszcze trzy szkoły zawodowe.